Günün çöreği

Günün çöreğini öneri olarak sitemizde sunuyoruz. Nefis çörekler yapmanız için çörek çeşitleri içinde en sevilen çörekleri önerilerimizden inceleyin.

Çörek eski Türkçe bir kelimedir. Yuvarlak ekmek anlamını taşıyorsada günümüzde az yağlı, yumurtalı, tatlı ya da tuzlu çeşitleri pişirilen, gevrek kıvamlı hamur işlerini tanımlamak için kullanılır. Mayalı ve peynirli çeşitleri olduğu gibi fındık, badem, ceviz benzeri yemişlerin iç malzeme olarak kullanıldığı çeşitleride mevcuttur.

Size günün çöreği olarak önerdiğimiz ekli sayfadaki haşhaşlı çörek tarifi ile bu nefis lezzeti hazırlamanız çok da kolaydır. İşin lezzet sırrı ekli linkte verilen tarifi eksiksiz uygulamaktan ve kullanılan malzemelerin taze olmasındadır. Mayalı çörekler içinde en sevdiklerim arasında gelen bu nefis hamur işi bence günün çöreği olarak önerilmesi ilk gerekendir. Denememişseniz de mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Yanlız tavsiye olarak belirteyim, çörek harcını hazırlarken içine kattığınız haşhaşla harcın özleşmesi için en az 3-4 saat bekletmelisiniz. Geceden iç harcı hazırlayıp ertesi güne hazırlık yaparsanız çok daha iyi olur! Hatta ceviz seviyorsanız bir miktarda dövülmüş acı olmayan cevizi ilave edin. Kolay yapımı olmasına karşın biraz zaman alıcı olsa da, eğer kıvamı tutturursanız pişim sonunda çektiğiniz zahmete değdiğini göreceksiniz!

Tabii “Ben bu çöreği yapmak istemiyorum! Başka fikirlere ihtiyacım var!” Diyorsanız, çörek çeşitleri için alternatif önerileri çörek tarifleri paylaşılan ekli sayfadan inceleyebilirsiniz.

Geldik bir öneri yazımızın daha sonuna 😀 Günün menüsü için işinize yarayacak tavsiyeler sunmaya çalıştığımız ajiba.net portalımızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz 😉

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.