Günün keki

Günün keki için öneri mi arıyorsunuz? Kek sevenler için kolay tarifler ile nefis kekler yapmaları için lezzet sırları paylaşıyoruz! Kaynana çatlatan kekler nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız bizi takip edin.

Sitemizde günün menüsü başlığı altında bir kategori açmıştık. Bu kategoride günün böreği ve günün tatlısı için öneriler sunmuşken günün keki içinde tavsiyelerde bulunmamak olmaz diye düşündük. Kek; un, yumurta ve şeker karıştırılarak yapılır. Kekin hamuru içine çekirdeksiz kurutulmuş üzüm yada fındık ve benzeri yemişler katılarak kakao, vanilya, limon yada portakal kabukları ile de aroma tadı verilip fırında pişirilen tatlı çöreklere kek denir.  Kekleri pişirmek için özel kalıplar kullanılmaktadır. Bu kalıplar sayesinde şekillendirmesi yapılır. Kıvamı içinde hamurunun hazırlanması ve pişirilme süresi önemli etki eder. Tabii ki kullanılan malzemenin taze olması da lezzete etki eden önemli faktörler arasındadır. Şimdi biz burada uzun uzun kekler hakkında bilgi vermek yerine size bu ipuçlarını bulabileceğiniz sayfaları önermeyi daha doğru buluyoruz. Mesela kek pişirme ipuçları için ekli sayfadan çok işinize yarayacak bilgiler edinebilirsiniz!  Bazıları; “İyi de sen bize şimdi bunları öneriyorsun ama bu işin kilo alma kısmı da var!” diye sitem edebilir. Besin değerleri konusunda hassas olanlar isterlerse kekin besin değeri için ekli sayfadan detaylı bilgi de edinebilirler.

Günün keki için öneri olarak öncelikle üzeri fıstıkla süslenen zebra kek tavsiyemdir. Tabii yanmamış olması şartı ile diye de dip not ilave edeyim. Ne zaman bu keki yapan birisi fırında unutsa ve yaksa benimde kekle beraber içim yanar 🙁 Yanan keke mi üzüleyim, malzemenin ve emeğin heba olmasına mı üzüleyim bilemem.. Aman siz keki fırına verdiğinizde sohbete dalıp da, bu eşsiz lezzetin yanmasına sebep olmayın diye uyarayım.  Ekli linkte zebra kekin normal tarifi bulunmaktadır. Siz kek hamurunu hazırlayıp kalıba koyduktan, fırına da koymadan önce kekin üzerine de dövülmüş fıstıkları serpin sonra da keki yakmadan pişirin! Eğer kıvamı tuturmuşsanız durmayın sıcak sıcak hemen kaynananıza ikram edin 😀 Sonrada Kaynanan çatlatan kekler önerdiğimiz için yazımızın yorum kısmına bir teşekkür yazısı paylaşırsınız 🙂 Farklı ve değişik kekler yapmak için ayrıca kek tarifleri kategorisinde paylaşılan diğer tarifleri de incelemenizi öneririm!

Şimdilik bu kadar diyelim ve yazımıza bir son verelim. Ajiba.net portalımızı ziyaret ettiğiniz ve önerilerimizi incelediğiniz için de teşekkür ederiz 😉

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.