Günün poğaçası

Günün poğaçası için öneri sunmak istesek aslında pek çok alternatif mevcut! Tabii ki bizim öncelikli tercihimiz ise anne yapımı ev poğaçaları olacak. Özellikle sabahların vazgeçilmez keyfi olan poğaça aynı zamanda özel davetlerinde en lezzetli ikramları arasındadır.

Günün menüsü için tavsiyeler paylaştığımız kategorimizde poğaçalar için de bir sayfa açmak ve günün poğaçasını sunmak gerek diye düşündük. Genel tanım olarak poğaça; hamuruna yoğurt katılıp içine peynir, kıyma, patates, sosis, kaşar ve daha pek çok iç malzeme konularak hazırlanan bir tür tuzlu çörek olarak tanımlanır. Fakat yoğurt yerine maya konarak da poğaçanın hamuru hazırlanabilir.  İtalyanca külde pişmiş küçük hamur işi cümlesinin karşılığı “focaccia” kelimesinden dilimize geçmiştir. Tarihi kayıtlardan 3. Murat döneminde Osmanlı mutfağında yer aldığı ve önemli konuklara ikram edildiği bilinmektedir.

Yoğun yaşam trafiğinde çoğu zaman poğaçaları seri üretim yapılan pastane ve börekçilerden temin ederiz. Bu nefis lezzeti gayet güzel yapan yerler de mevcut olsa da şahsi fikrim her zaman için en güzeli evde yapılandır. Taze malzemeler kullanılıp bir de kıvamı tutturulmuş ve iyi pişmiş ise lezzeti bir başka olur ev poğaçalarının. Çoğunlukla anne eli değmesi de bu lezzete artı bir faktör katıyor sanırım işin orası ayrı 😀

Şimdi dönelim konumuza ve önce günün poğaçası olarak önerdiğimiz ev poğaçası tarifi için ekli linki buraya ekleyelim. Açılan sayfadaki tarif ile nefis ev poğaçaları yapabilirsiniz. Tabii özelikle pişirme süresine dikkat etmeniz gerektiğini de ayrıca hatırlatalım. Az pişirirseniz poğaçanın içi hamur kalır, çok pişirirseniz de poğaçaları yakarsınız. Burada pişirme süresi çok önemlidir! ek bilgi olarak pişirme süreleri hakkında detaylı bilgileri ekli sayfadan da incelemenizi tavsiye ederim.

Aslında ev poğaçası kadar lezzetli olan daha pek çok poğaça çeşitleri de mevcuttur. Hatta bunların hepsini sonuçta evde yapacağınız için onlarda ev poğaçaları kategorisinde yer alırlar. Dilerseniz biz yazıyı uzatmayalım ve harika poğaçalar yapmanız için pek çok tarifi bir arada bulabileceğiniz poğaça tarifleri sayfasının linkini de buraya ekleyelim. Açılan ekli sayfadan günün poğaçası olarak kolaylıkla pişirebileceğiniz tarifleri inceleyebilirsiniz. Değişik poğaça çeşitleri için güzel öneriler bulabileceğinize eminiz.

Geldik bir öneri yazımızın daha sonuna! Hayatın her alanından konulara değindiğimiz ve öneriler paylaştığımız ajiba.net portalımızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz 😉

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.