İftar ve sahur börekleri

İftar börekleri ve sahur börekleri ile süslenen ramazan sofralarında ziyafet ayrı 1 keyiftir. İftar böreği ile oruç açıp, sahur böreği ile oruca başlamak gibi keyiflisi yoktur. Ramazan demek; hem aç kalmak demek, hem de keyifli ziyafet sofraları demek dersek sanırız doğru bir tanımlama yapmış oluruz.

İslam alemi Ramazan ayında güneş doğduktan batana kadar süre içinde oruç tutar. Oruç açılan iftar sofraları ve oruç tutmak için son hazırlık yapılan sahur sofraları bütçeye uygun yiyecek ve içeceklerle donatılır. Hem iftarda hem de sahurda tüketilen yemeklerin hazmı kolay olan besinler arasından seçilmesi faydalıdır. Zira tüm gün aç kalan mide sindirim sistemi yavaşlar ve hazım zorlaşır. Besin değerleri yüksek olsa bile hazmı kolay yiyecekler tercih edilmesi mideyi daha az yoracağı için kişinin sağlığı ile de doğrudan ilgilidir.

Bizde madem Ramazan ayı münasebeti ile hem iftar sofralarında hem de sahur sofralarında keyifle tüketilebilecek iftarlık börekler ve sahurluk börekler için tarifler önerelim diye düşündük. Ekli linkteki sahur böreği tarifi ile hazırlayacağınız sahur börekleri oldukça lezzetli ve hazmı da kolaydır. Ayrıca iftar börekleri olarak da tüketilebilir. Arzu edenler ayrıca iftarlık börek tarifleri için ekli sayfayı da ziyaret edebilir. Önerdiğimiz böreklerin, yedikten sonra mide şişliği ve hazım zorluğu yaşamak istemeyen börek severler için ideal börekler olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca sodalı börek tarifi için ekli sayfayı da incelemenizi öneririz. Zira sodalı böreklerde bilindiği üzere hazmetmesi en kolay böreklerdir ve mide yormazlar. Ramazan sürecinde tüm gün aç ve susuz kalıp da bir anda yediğiniz yiyecekler yemek sonrası şişkinliğe sebep olur. bu yüzden hem yavaş yemek hemde mideyi yormayan yemekler seçmek önemlidir. Önerdiğimiz börekler ile hem ramazan sofralarınızı şenlendirebilir hem de midenizi yormadan güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Ayrıca çok fazla maliyeti olmadığından ekonomik oldukları da ayrı bir gerçektir.

Eğer günün böreği için önerimizi de incelediyseniz, şimdilik bu kadar diyelim ve hayatın her alanına yönelik öneriler paylaştığımız ajiba.net portalımızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür edelim. Mutlu ve sağlıklı ramazanlar, keyifli ve neşeli iftar sofraları ve sahur sofralarında hoş sohbetlerde bulunmanızı dileriz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.