AJİBA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Seri ilanlar için arama yapabilirsiniz..

Balkabaklı Keşan böreği

Balkabaklı Keşan böreği nasıl yapılır? Bal kabaklı Keşan böreği tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Balkabaklı Keşan böreği malzemesi

3 adet hazır yufka
1 su bardağı sıvı yağ
1 kilo rendelenmiş tatlı bal kabağı
1 su bardağı toz şeker
1 tatlı kaşığı toz tarçın
1-2 su bardağı çekilmiş ceviz içi

Balkabaklı Keşan böreği yapılışı

Edirne yöresine özgü yöntemler ile Keşan usulü balkabaklı börek pişirmek için önce iki yufkayı üst üste mutfak tezgahının üzerine yayalım. Daha sonra yufkayı dörde bölerek 8 adet yufka elde edelim. İç harcını hazırlamak için rendelenmiş kabağı, toz şekeri, tarçın ve cevizi derin bir kap içine koyarak karıştıralım.

Yufkaların her bir tanesinin üzerine bolca sıvı yağ sürerek yufkaları iyice ıslatalım. En az 35-40 santim çapında bir fırın tepsisinin içine yağ sürelim. Yufka parçalarının birinin üzerine kabaklı iç harcından bolca serpiştirelim. Bu yufkayı rulo yapıp gül böreği gibi içe doğru spiral şekilde kıvıralım.

Hazırladığımız böreği yağladığımız tepsinin ortasına koyalım. Diğer yufka parçalarını da rulo şeklinde sararak tepsideki gül biçimindeki böreğin etrafını saralım. Tüm yufkaları aynı şekilde etrafına sarıp zerine kalan yağı sürelim.

Böreği 200 dereceye ayarladığımız fırında üzeri altın sarısı oluncaya kadar, en az 30-35 dakika pişirip çıkartalım. Pişirdiğimiz balkabaklı Keşan böreği ılık bir hale geldiğinde üzerine pudra şekeri serpip servise sunabilir ve ikram edebiliriz.

Sitemizde paylaşılan değişik börek tarifleri için ekli sayfamızı inceleyin. Ayrıca Twitter, Instagram, Facebook, Tumblr, Tiktok ve Pinterest sayfalarımızı da takip etmenizi öneririz.