AJİBA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Seri ilanlar için arama yapabilirsiniz..

Kıyma

Kıyma nedir? Kıymalı yemekler nelerdir? Kıymalı yemek tarifleri ile kıyma yemeği nasıl yapılır? Sitemizden tarifleri inceleyebilirsiniz.

Kıyma; etlerin elle veya makina ile çekilerek çok ince hale getirilmesidir. Bazı ülkelerde domuz, eşşek, at gibi hayvanların da etlerinden kıyma yapılıyor olsa da, ülkemizde bu tür hayvanların tüketimi makul kabul edilmediğinden genel olarak dana etleri, koyun etleri ve kuzu etlerinden kıyma elde edilmekte olup özellikle son yıllarda kırmızı et fiyatlarına oranla daha düşük maliyetler ile elde edilen hindi ve tavuk kıyması üretimi de yaygınlaşmaya başlamıştır. Kıyma çekilirken, kıyma makinesi, zırh mutfak robotu veya dişli öğütücüsü gibi cihazlar kullanılmaktadır.

Et Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Hemen hemen her yörede sıklıkla tüketilen ve sevilen kıymalı yemekler için beyaz et ve kırmızı etlerden imal edilen kıyma ise pek çok yemek ve kebapların yapımı için kullanılmaktadır. Kıymalar genel olarak yemeklik kıyma ve köftelik kıyma olarak ikiye ayrılmaktadır. Yemeklik kıymalar daha yağlı olmaktadır.

Örneğin; 100 gramlık bir sığır etinden imal edilen kıymanın %70’i et, %30’u yağ’dan oluşmaktadır. Porsiyon miktarı; 100 gram olan bir sığır etinden imal edilmiş kıymada 332 (kcal) kalori bulunmakta olup içerisindeki toplam yağ oranı 30 gram iken içeriğindeki trans yağ oranı ilse 1.8 gramdır. Ayrıca 78 mg kolesterol, 67 mg sodyum, 218 mg potasyum, 14 gram protein barındırmaktadır. İçeriğindeki karbonhidrat, diyet lifi ve şeker oranı ise sıfırdır.

Eğer kıymalı yemekler arıyorsanız size et yemekleri kategorisini ziyaret etmenizi önerebiliriz. Ayrıca kıyma harcı tarifi de ekli sayfamızda paylaşılmıştır. Afiyet olsun!

Sitemizde paylaşılan lezzet sırları ve ipuçları için yemek kitabı sayfamızı inceleyin. Ayrıca Facebook sayfamızı da takip etmenizi öneririz.