AJİBA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Seri ilanlar için arama yapabilirsiniz..

Fethiye; Mendos dağının eteklerinde adını verdiği körfezin çevresinde yerleşmiş şirin bir Akdeniz kasabası olup Muğla iline bağlı 13 ilçeden biridir.

Fethiye

Fethiye’de görülecek ve gezilecek yerler neresidir? Fethiye tarihi ve turistik eserleri nerededir? Fethiye turu için bilgiler burada! Fethiye; Mendos dağının eteklerinde adını verdiği körfezin çevresinde yerleşmiş şirin bir Akdeniz kasabası olup Muğla iline bağlı 13 ilçeden biridir.

Fethiye adı 1934 yılında ilk şehit Türk pilotu olan Fethi Bey’in anısından gelmektedir. Eski adı Megri’dir.

Fethiye iklimi kurak, uzun ve sıcak yazlardan, kışları ise yağışlı, ılık ve kısa sürmesi sebebi ile tipik Muğla iklimi ile benzerdir. Yaz aylarında sıcaklık genelde 30-40 derece , kışları ise genelde 10 derecenin üzerindedir.

Yörede hüküm süren iklim özellikleri nedeniyle bölgede akçam, karaçam ve kızılçamdan oluşan çam ormanları büyük yer kaplar. Zeytin, sığla, Defne, Mersin, Çınar, Kavak, Akasya gibi ağaçlar bu zengin bitki örtüsünün sayabileceğimiz diğer ağaç türleri arasındadır. Yaklaşık 10 milyon yıldır neslini devam ettiren sığla ağacı da yetişmektedir. Bu türler Muğla bitki örtüsü zenginliği içinde önemli yer tutmaktadır.

Likya yürüyüş yolunda doğa yürüyüşü, Babadağ’da yamaç paraşütü, atlı gezintiler, Araçlı gezintiler, Af Kule’de dalma, Çalış kumsalında yelkencilik, su kızağı, uçan yelken, su kayağı, ayaklı tekne, su muzu, su simiti, rüzgar kayağı Fethiye’de yapabileceğiniz aktivitelerden sadece birkaçıdır. Ayrıca gayet modern olarak dizayn edilmiş yat limanı ve marinası karaya ayak basmak istemeyen ziyaretçileri için son derece güvenli bir konfor sunmaktadır. Böylesine gelişmiş bir yat limanına sahip Fethiye’de yat ve tekne turları da oldukça revaçtadır. Bölgedeki koylara ve adalara günübirlik geziler düzenleyen çok sayıda tekne turu vardır. Ayrıca gulet kiralama ve yat kiralama da oldukça yaygındır.

Fethiye’de ulaşım için toplu taşıma araçları oldukça yaygındır. İlçe içindeki mahallelere özel denetimli minibüsler, normal minübüsler ile Fethiye Belediyesi otobüsleri ve Muğla Büyükşehir Belediyesi otobüsleri yolcu taşımacılığı yapmaktadır. İlçeye misafir gelip toplu taşıma araçları ile ulaşımda stres yaşamak ya da, sefer saatlerine bağımlı kalmak istemeyenler için en kolay yol araç kiralama seçeneğidir. Fethiye oto kiralama firmaları gayet uygun kiralık araba fiyatları ile hizmet sunmaktadırlar. Önerilerimizi ekli linklerden de inceleyebilirsiniz.

Fethiye tarihi geçmişi ile pek çok uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bölge tarihi ve bölge kültürü hakkında önemli bilgiler sunulan yazıtların yer aldığı Fethiye Arkeoloji Müzesi gezilmesi gereken yerleri arasındadır. En çok bilinen yazıt, Likçe’nin çözümlenerek okunmasında önemli rol oynayan, dünyada bir eşi ve benzeri bulunmayan “Üç dilli yazıt”tır. Milattan önce 3000 yılından başlayarak Bizans dönemi sonuna kadar tarihlenen heykeller, heykel başları, seramik, cam ve metal tarihi eserler ile sikkelerden oluşturulan bu tarih hazineleri gruplar halinde müzede teşhir edilmektedir.

Fethiye Ölüdeniz ve Fethiye Çalış mahalleleri ilçenin en çok turist çeken yerleridir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle Çalış kışları dahi yerleşik yaşayan pek çok yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

5 günlük Fethiye hava durumu için ekli linki ziyaret edin.