AJİBA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Seri ilanlar için arama yapabilirsiniz..

Kıymalı sigara böreği

Sigara böreği nasıl yapılır? Kıymalı rulo börek tarifi ile sigara böreği yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Kıymalı sigara böreği malzemesi

2 adet yufka,
2 bardak sıvı yağ

Kıymalı sigara böreği iç malzeme

100 gram kıyma
1 çorba kaşığı çam fıstığı
yarım demet maydanoz
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
1 yemek kaşığı tereyağı
adet doğranmış kuru soğan.

Kıymalı sigara böreği yapılışı

Kıymalı rulo börek yapmak için için önce 2 adet yufkayı üst üste koyalım ve 16 adet küçük üçgen keselim. Tencerenin içine 1 yemek kaşığı tereyağı koyarak eritelim. Yağ eridikten sonra önceden doğradığımız 1 adet soğanı ekleyelim ve soğanlar sarı renk alan dek sote yapalım. Soğan yeteri kadar sarardığı zaman 1 çorba kaşığı fıstık içini soğana ekleyelim ve 1-2 dakika yüksek ateşte sote yapalım. Karışımın içine 100 gram kıymayı da ilave edelim ve kıyma tamamen suyunu çekinceye kadar sote yapalım. Kıyma sote olurken bir yandan da maydanozları ince şekilde kıyalım.

Kavrulmuş olan karışımı boş bir kabın içerisine alalım ve kabın içine doğranmış maydanozları, 1 tatlı kaşığı tuzu ve karabiberi ekleyerek karıştıralım. Üçgen yufkalardan bir tanesini alalım ve içerisine hazırlanan karışımı yerleştirelim.

Yufkayı rulo şeklinde saralım ve ucunu suya batırarak yapıştıralım. Aynı işlemi tüm yufka parçalarına uygulayıp rulo börek sarma işlemini tamamlayabiliriz. Rulo şeklinde sardığımız yufkaları önceden kızdırılmış yağın içine dizelim ve kızarana dek bekleyelim. Kızarttığımız sigara börekleri iyice kızardıktan sonra önceden fazla yağını emmesi amacı ile tabağa serdiğimiz kağıt havlunun üzerine dizelim. Artık pişen kıymalı rulo sigara börekleri servise hazırdır. Yapanların ellerine sağlık, yiyenlere afiyetler diyoruz.

Sitemizde paylaşılan değişik börek tarifleri için ekli sayfamızı inceleyin. Ayrıca Twitter, Instagram, Facebook, Tumblr, Tiktok ve Pinterest sayfalarımızı da takip etmenizi öneririz.