AJİBA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Seri ilanlar için arama yapabilirsiniz..

Üçgen börek

Üçgen börek nasıl yapılır? Lorlu, peynirli yufkadan üçgen börek tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Üçgen böreğin şekli bir üçgeni andırdığı için bu adı almıştır. Çoğunlukla ev yapımı yerine hazır yufka kullanılır. İç malzeme olarak da genelde beyaz peynir veya lor peyniri tercih edilir. Görüntüsü itibariyle dekoratif bir sunum imkanı sağlar. Ayrıca üzeri kıtır olan yufkalı börekler arasındadır. Kıtır olma sebebi ise üzerine sürülen yumurtalı yağdır.

Üçgen börek malzemesi

3 yufka
1 çay bardağı sıvı yağ
1 yumurta akı ve 1 yumurta sarısı
1.5 su bardağı su
100 gram beyaz peynir veya lor peyniri
1 demet maydanoz
Aruzu edilirse süsleme için milföy

Üçgen börek yapılışı

Üçgen börek yapmak için önce üç yufkanın arasına ve üzerine fırça ile su ve yağ sürelim. Üst üste serelim. Yufkaları karşılıklı iki kenarını ortada birleştirecek şekilde kapatalım. Üzerlerine tekrar su ve sıvıyağ sürelim. Kapatılmayan iki kenarı ortada birleşecek şekilde kapatalım.

Bir kap içinde ezilmiş peynir, kıyılmış maydanoz ve yumurta akını karıştıralım. Kare şeklini alan yufkaların orta kısmına hazırladığımız peynir harcını yayalım. Yufkanın köşelerini zarf şekli alacak şekilde kapatalım.

Önce böreğin katlanmış yerlerini keselim. Üçgen şekline gelen 4 parçanın orta yerlerini de keselim. 8 adet eşit üçgen yufka parçası elde edelim. Arzuya göre süslemek için milföy hamurlarını şeritler halinde keselim. Hazırladığımız peynirli üçgen börek üzerine yumurta sarısı sürelim. Milföy şeritlerini böreklerin üzerine yapıştıralım.

Fırını önceden 220°C sıcaklığa ayarlayıp ısıtalım. Börekleri altları ve üstleri pembe bir renk alana dek pişirelim. Pişen yufkalı peynirli üçgen börekleri fırından alalım. Üçgen börek tarifi ile pişirdiğimiz börekler artık servise hazırdır. Afiyet olsun.

Sitemizde paylaşılan değişik börek tarifleri için ekli sayfamızı inceleyin. Ayrıca Twitter, Instagram, Facebook, Tumblr, Tiktok ve Pinterest sayfalarımızı da takip etmenizi öneririz.