AJİBA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Seri ilanlar için arama yapabilirsiniz..

Yağlar

Yağlar insan vücudunun önemli enerji kaynaklarındandır. Yağ çeşitleri; mineral organik bitkisel hayvansal yemeklik ve böreklik yağlar hakkında bilgileri sayfamızdan inceleyin.

Yağ; oda sıcaklığında yüksek oranda akışkan olmama özelliğine sahip, içinde yüksek miktarda karbon ve hidrojen içerip, suyla karışmamakla birlikte diğer yağlar ile karışabilen maddelerdir. Yağlar; yiyeceklerde , yakıtlarda , boyalarda ve makine sanayinde birçok değişik amaçla kullanılmaktadır.

Yağ çeşitleri

Mineral yağlar

Yer altındaki kaya tabakaları arasında bulunan petrolden imal edilen yağlar mineral yağlar olarak tanımlanmaktadır. Benzin, mazot, gaz yağı, parafin mumları benzeri yağlar mineral yağlar olarak tanımlanmaktadır. Petrokimyasal maddeler olarak da tanımlanmakta olan mineral yağlar insan uygarlığının gelişiminde büyük etkilere sahiptir.

Organik yağlar

Bitkiler ve hayvanlar dahil çeşitli canlılar ve bazı organizmaların bir takım işlemlerden geçirilerek elde edildiği yağlar, organik yağlar olarak tanımlanmaktadır.

Bitkisel yağlar

Bitkilerin organizmalarından elde edilen yağlar olup en çok kullanılan bitkisel yağlar; şırlağan bitkisinden elde edilen susam yağı, pelemir ya da melemir olarak bilinen bitkiden elde edilen melemir yağı, ay çiçeği bitkisinden elde edilen çiçek yağı,pamuktan elde edilen pamuk yağı, mısırdan elde edilen mısır özü yağı, ızgın bitkisinden elde edilen ızgın yağı, ve fındıktan elde edilen fındık yağı’dır.  Yemekler, börekler, çörekler, tatlı ve pasta gibi yiyeceklerin imalatında ve kahvaltılık olarak kullanılmaktadır.

Hayvansal yağlar

Hayvansal yağlar, hayvanlardan elde edilen yağlar olup sütten elde edilen tereyağı ve kuyruk bölümünden elde edilen donat yağlardır.

Margarin

Margarin ilk defa Fransız devlet adamı Napolyon’un isteği üzerine 1870 yılında tereyağı yerine kullanılmak üzere çeşitli hayvansal ve bitkisel yağların kimyasal bir işleme tabi tutularak elde edilen yağlardır. Doğal veya kimyasal olarak üretilmektedir. Margarinler; Yemeklik olarak ve börekler, çörekler ile benzeri pek çok yiyeceğin imalatında ve kahvaltılık olarak kullanılmaktadır.

Sitemizde paylaşılan lezzet sırları ve ipuçları için yemek kitabı sayfamızı inceleyin. Ayrıca Facebook sayfamızı da takip etmenizi öneririz.