AJİBA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Seri ilanlar için arama yapabilirsiniz..

Rumeli yemekleri

Rumeli mutfağının en sevilen ve tercih edilen Rumeli yemekleri ve Rumeli yemek tarifleri önerileri için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Rumeli; Osmanlı İmparatorluğu döneminde 15. yüzyıldan sonra Balkanlar bölgesinin güneyine verilen addır. Rumeli cümlesinin içindeki Rum kelimesi; Roma kelimesinin bir telaffuz şekli olup, Doğu Roma imparatorluğu sınırları içerisinde olan toprakları ve halkı ifade ederek kelimenin yapısına katılmıştır.

Rumeli yemekleri bir diğer adı ile kısmen de olsa Balkan yemekleri olarak da bilinmektedir. Rumeli yemekleri genel olarak; Arnavut mutfağı, Boşnak mutfağı, Bulgar mutfağı, Hırvat mutfağı, Karadağ mutfağı, Makedon mutfağı, Osmanlı mutfağı, Rumen mutfağı, Sırp mutfağı, Türk mutfağı, ve  Yunan mutfağı yemekleri karması olan bir mutfak kültürünü ifade eder.  Bu kültürdeki yemekler Balkan ülkelerinin kendine has pişirme teknikleri ve yöntemleri ile hazırlanmakta olup genel olarak Akdeniz mutfağından etkilenmiş ve Türk, Yunan, İtalyan, Avusturyalı, Macar ve yerel yemek ve pişirme kültürlerinin etkisinde olan yemeklerdir.

Rumeli mutfağında en sevilen ve en çok bilinen yemekleri kısaca sayacak olursak; Kabaklı Boşnak böreği, pırasa dolması, ıspanaklı Üsküp çorbası, ulutma, zelinisa, musakka, palaçinka, tutmaç çorbası, krem karamel, şopska, kilikonsa, revani, meyaneli ıspanak, kaymakçina, mamzana yemekleri Rumeli mutfağı yemekleri içerisinde en çok sevilen ve tüketilen yemekler arasındadır.

Sitemizde paylaşılan lezzet sırları ve ipuçları için yemek kitabı sayfamızı inceleyin. Ayrıca Facebook sayfamızı da takip etmenizi öneririz.