AJİBA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Seri ilanlar için arama yapabilirsiniz..

Menü

Menü nedir ? Sofrada sunulacak yemeklerin isimlerini gösteren listeye yemek menüsü ya da yemek listesi denir. Menüler hazırlanırken nelere dikkat edilmeli? Cevapları yazımızda paylaştık.

Yemek listesi ( Yemek menüsü ) tanzimi :

Menü tanziminin mantıken Adem ile Havva’nın doğuşu ile başladığını düşünsek de maalesef elde bu hususda hiç bir delil de mevcut değildir. Arkeologların Mısır’da yapmış olduğu kazılar sırasında M.Ö. IV . yüzyıla ailt bir firavun kral zamanından kalma “Bu yol mutfağa gider” şeklinde yazı olan bir tablo bulunmuştur. Mutfak sanatı üniversiteleri bu yazının yemek hakkında yazılmış olup günümüze ulaşabilen ilk yemek listesi olmasa da yemek ile ilgili ilk yazı olduğunu söylemektedirler.

Her milletin kendine özgü bir yemek yeme usulü vardır.

Fransa’da çorba öğlen yenir, Belçika’da ise akşam yenilir. Bizde ise7/24 çorba içilebilir (:

Gerek Fransızlar gerekse Belçikalılar evvela ordövr yerler, sonra çorba içerler. Hamur işi yemeleri icap ederse yemeğe başlarken yerler. Bizim usulümüzde ise biz evvela çorbayı, sonra ordövr’ü yeriz. bu bakımdan yemek listesi tanziminde listeyi ; örf ve adetlere göre tanzim etmek faydalıdr. Bir yemek listesi tanziminde şu hususlara dikkat ederseniz hem lezzetli, hem şık hem de uyumlu sofralar hazırlayabilirsiniz.

Yemek listesi evvela bütçeye, sonra göze ve mideye hitap etmelidir. Bir yemek listesinde iki salçalı yemek bulunmamalıdır. İki birbirine benzeyen yemek ve birbirlerine benzeyen isimler listede yer almamalıdır.

Misal: Talaş kebabı ile tas kebabı, yayla çorbası ile mantı, kabak dolması ile piliç dolması gibi. Hülasa olarak yakın zamana kadar ziyafet sofralarında 10 – 12 çeşit yemek yenilir, şerbetler içilir, mideler dinlendirilir ve tekrar yenilirdi. Günümüzde artık bu yemeklerin yapılamayacağı ve yapılsa da yenilmeyeceğini ve memnuniyet vermeyeceğini maalesef söylemek zorundayız.

Sitemizde paylaşılan lezzet sırları ve ipuçları için yemek kitabı sayfamızı inceleyin. Ayrıca Facebook sayfamızı da takip etmenizi öneririz.