AJİBA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Seri ilanlar için arama yapabilirsiniz..

Ispanaklı börek

Fırında ıspanaklı börek nasıl yapılır? Hazır yufkadan peynirli ıspanak böreği tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Ispanaklı börek malzemesi

1 kilo yufka
1 kilo ıspanak
2 adet yumurta
1 adet soğan
1 bardak soğuk süt
100 gram peynir
1 su bardağı sıvı yağ
1 çorba kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber

Tepside ıspanaklı börek yapılışı

Ispanaklı börekler yapmak için önce bir tavaya 1 su bardağı sıvı yağ koyalım ve yağın yanmasına izin vermeden kızdıralım. Piyazlık doğradığımız doğanı bu yağ içinde pembe bir renk alana kadar kavuralım.

1 kilo ıspanağı ince şekilde doğrayalım ve doğradığımız bu ıspanağı soğanlar ile birlikte kavuralım. Ispanaklar suyunu salıp, çekene kadar karıştırmaya devam edelim. Daha sonra 1 çorba kaşığı (Tercih edenler 1 tatlı kaşığı da kullanabilir) tuzu ve 1 tatlı kaşığı karabiber ocakta pişirdiğimiz ıspanağın üzerine serpip iyice karıştıralım. Ocağın altını kapattıktan sonra yaptığımız ıspanaklı harcın soğumasını bekleyelim. Soğuyan harcın içine rendelenmiş 100 gram beyaz peyniri ilave ederek karıştıralım.

Şimdi ıspanaklı börekler için hamurumuzu ve ince şekilde yufkaları hazırlayalım. Eğer hazır yufka kullanacaksanız yufkaların taze ve ince olmasına dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Fırın tepsisine fırça ile yağ sürelim ve 1 adet yufkayı tepsinin tabanına serelim. Ayrı bir kap içinde 1 bardak soğuk süt, 1 su bardağı sıvı yağ, 2 adet yumurta koyup mikser veya çırpıcı ile karıştıralım. Bu sosu bir fırça yardımıyla ilk kat yufkanın üzerine iyice sürelim.

Tabii ara not olarak ekleyelim. Eğer ıspanak böreğinin daha fazla kabarık olmasını isterseniz bu hazırladığımız sosun içine yarım çay bardağı soda ekleyebiliriz. Bu sayede pişirdiğimiz ıspanaklı yufkalı börekler daha kabarık olacaktır.

Diğer yufkayı ikiye bölerek tepsinin içine yerleştirelim ve soslama işlemine devam edelim. Yufkaların yarısına kadar aynı işlemi uygulayalım ve yufkaları tepsiye ikiye bölerek yayalım. Yufkaların orta kısmına gelince hazırladığımız ıspanak, soğan ve peynir karışımlı harcı yayarak serpiştirelim. yufkaların her katına sosu fırça yardımıyla bir miktar sürmeye devam edelim. Yufkaları kapatırken üzerine sosu tekrar sürelim.

180 derecede önceden ısıttığımız fırına ıspanaklı börek tepsisini koyalım ve 15-20 dakika fırında kızarmasını kontrol ederek pişirelim. Yeterince kabardığına ve kızardığına emin olduktan sonra fırının kapağını açarak bir süre bekletelim ve sıcak servis yapalım. Afiyet olsun.

Sitemizde paylaşılan değişik börek tarifleri için ekli sayfamızı inceleyin. Ayrıca Twitter, Instagram, Facebook, Tumblr, Tiktok ve Pinterest sayfalarımızı da takip etmenizi öneririz.