AJİBA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Seri ilanlar için arama yapabilirsiniz..

Katmer börek

Katmer börek nasıl yapılır? Haşhaşlı katmer böreği tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Katmer börek malzemeleri

4 su bardağı un
1 su bardağı sıvı yağ
1 kibrit kutusu büyüklüğünde iç yağı
1 çay kaşığı tuz
250 gram haşhaş

Haşhaşlı katmer börek yapılışı

Önce sıvı yağ içerisine iç yağı koyup iç yağı eriyene kadar sıvı yağ ısıtalım. Haşhaşları da bir miktar sıvı yağ ile karıştırarak bir kenara alalım.

Un, tuz ve aldığı kadar ılık suyu karıştırıp kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğurarak katmer börek hamurunu hazırlayalım. Bu hamurun üzerini ıslak bir bez ile örterek dinlenmeye bırakalım. Dinlenmiş hamurdan büyükçe bezeler koparalım ve her bezeyi oklava ile büyükçe açalım.

Açtığımız hamurların üzerine hazırladığımız yağ ve haşhaş karışımından sürelim ve hamuru rulo haline getirerek küçük parçalar halinde keselim. Elde edilen parçaları oklava ile yaklaşık 30 – 35 santim çapında açalım. Kızgın sacda veya teflon tavada katmer böreğin her iki tarafını da çevirerek ve hafif yağlayarak kızarıncaya kadar pişirelim. Katmer böreği tarifi ile yaptığımız ve sıcak iken servis yapabileceğimiz katmer börek artık ikrama hazırdır. Afiyet olsun.

Sitemizde paylaşılan değişik börek tarifleri için ekli sayfamızı inceleyin. Ayrıca Twitter, Instagram, Facebook, Tumblr, Tiktok ve Pinterest sayfalarımızı da takip etmenizi öneririz.