AJİBA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Seri ilanlar için arama yapabilirsiniz..

Pastırmalı Sivas böreği

Pastırmalı Sivas böreği nasıl yapılır? Sivas usulü ıspanaklı pastırmalı börek tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Pastırmalı Sivas böreği malzemesi

3 adet yufka
250 gram ıspanak
1 adet orta boy kuru soğan
5 yemek kaşığı zeytinyağı
100 gram çemensiz pastırma
1 çay kaşığı tuz, karabiber
30 gram tereyağı

Pastırmalı Sivas böreği yapılışı

Sivas yöresine özgü şekilde bu böreği yapmak için önce ıspanağı ayıklayıp yıkadıktan sonra suyunu süzelim ve incecik doğrayıp derin bir kaba koyalım.

Diğer bir tarafta zeytinyağını orta boy bir tavada kızdıralım. Üzerine ince doğradığımız soğanları ekleyip 1-2 dakika kavuralım.

Ispanakları tavaya aktararak orta ısılı ateşte, sürekli karıştırıp 4-5 dakika kavuralım.

Kuşbaşı et formunda doğradığımız çemensiz pastırmaları da kavurduğumuz ıspanakların üzerine ilave edip tuz ve karabiber serperek karıştıralım ve ocaktan alalım.

Hazır yufkalardan bir tanesini tezgaha serdikten sonra yufkanın dört ucunu içe katlayıp tam bir kare şekline getirelim ve yufkayı dörde bölüp dört adet kare hamur elde edelim.

Karelerin her birinin ortasına ıspanaklı harçtan birer yemek kaşığı koyarak bohça şeklinde katlayıp üzerine bastıralım. diğer yufkalara da aynı işlemi uygulayalım.

Geniş bir teflon tavayı orta ısılı ateşte kızdıralım. Börekleri kızgın tavada önlü arkalı kızartıp her iki yüzünü tereyağı ile yağladıktan sonra üst üste yerleştirip sıcak sıcak servis edebiliriz. Afiyet olsun!

Sitemizde paylaşılan değişik börek tarifleri için ekli sayfamızı inceleyin. Ayrıca Twitter, Instagram, Facebook, Tumblr, Tiktok ve Pinterest sayfalarımızı da takip etmenizi öneririz.