AJİBA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Seri ilanlar için arama yapabilirsiniz..

Sahur böreği

Ramazan için Sahur böreği nasıl yapılır? Hazmı kolay peynirli sahur böreği tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Ramazan İslam aleminin en kutsal ayı kabul edilir. Bu ayda oruç tutan Müslümanlar tan yerinin ağarmasından önce biten sahur vakti ile güneşin battığı iftar vakti arasında yemek yemezler ve su içmezler.  Gün boyunca midenin çalışmaması nedeniyle oruç açma vakti iftar ve sahur vaktinde hazmı kolay yiyecekler tercih edilmesi gerekir. Bizde bu gün sizlere ramazan börekleri için hem hazmı kolay olup, mideyi yormayan hem de lezzetli bir tarif paylaşmak istedik. Bilindiği üzere bazı yiyecekler çok daha hızlı zaman sürecinde kişide açlık hissi uyandırır bazılar ise tok tutar. Sahur böreği için paylaştığımız tarifle yapılan bu yufkalı börekler aynı zamanda tok tutma özelliğine sahiptir. Bu sayede oruç tutacak kişi açlık hissini daha az hisseder. Açıklamalarımızı da yaptığımıza göre artık sahur börekleri için tarif ve gereken malzemeleri inceleyebilirsiniz.

Sahur böreği malzemesi

4 adet yufka
4 yemek kaşığı sıvı yağ

Sahur böreği iç harcı malzemeleri

1 su bardağı siyah zeytin
3 adet domates
1 su bardağı rendelenmiş beyaz peynir

Sahur böreği yapılışı

Sahurluk börek yapmak için önce domatesleri soyup, ufak şekilde doğrayalım. Rendelediğimiz beyaz peynir ile çekirdeği çıkartılmış zeytinleri karıştıralım. Yufkaları üst üste koyup tezgahın üzerine serelim ve dört eşit parçaya bölerek 16 eşit üçgen yufka parçası elde edelim.

Üçgen yufkaların üzerine fırça ile sıvı yağ sürelim. Hazırladığımız harçtan da 1 yemek kaşığı koyup yayalım. Daha sonra üçgen yufkaların alt kısımlarını içeriye doğru katlayarak iki kenarını da içe doğru katlayalım. Börek harcının taşmaması için yufkaları katlayarak sarabiliriz. Uç kısımlarını yapıştırmak için elimizi suya bandırıp yufkaları bastıralım. Hazırlayacağımız bütün sahur börekleri için aynı işlemi uygulayalım ve hepsini tepside biriktirelim.

Teflon tavayı kızdırıp, böreklerin iki tarafını ateşte çevirerek pişirelim. Artık sıcak olarak servis yapacağımız sahur börekleri ile sevdiklerinize güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Afiyet olsun.

İlerleyen günlerde Ramazan börekleri için iftar börekleri ve daha başka hazmı kolay börek tarifleri de paylaşacağız.

Sitemizde paylaşılan değişik börek tarifleri için ekli sayfamızı inceleyin. Ayrıca Twitter, Instagram, Facebook, Tumblr, Tiktok ve Pinterest sayfalarımızı da takip etmenizi öneririz.