AJİBA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Seri ilanlar için arama yapabilirsiniz..

Puf börek

Patatesli, peynirli, kıymalı puf börek nasıl yapılır? Puf böreği tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Puf böreği; börek hamuru ile yapılan yufkanın arasına aslında peynir koyularak yapılsa da bazıları tarafından kıyma konularak da yapılan ve yağda kızartılarak pişirilen bir börektir.

Puf böreği malzemeleri

2 yumurta
yarım kahve fincanı sıvı yağ
2 kahve fincanı sirke
2 kahve fincanı su
20-222 kahve fincanı un
2.5 kahve fincanı maden suyu
1 paket kabartma tozu
1 çay bardağı eritilmiş margarin veya tere yağı
kızartmak için 1 su bardağı sıvı yağ
istediğiniz puf böreği iç malzemesi kullanabilirsiniz. Kıymalı börek harcı için öneri isterseniz ekli sayfayı inceleyin.

Puf böreği yapılışı

Puf böreği yapmak için önce elenmiş unun ortasını havuz gibi açalım ve içine sıvı yağ, yumurta, su, sirke, tuz, maden suyu ve kabartma tozunu ilave ederek özlü bir hamur hazırlayalım. Hamur iki eşit parçaya bölerek beze yapalım ve üstüne nemli bir bez örtüp yarım saat hamurları mayalanması için dinlendirelim.

Bezelerden birini alıp una bulanan zeminde 1 milimetre kalınlığında açalım. Yufkanın üzerine erimiş margarini sürelim. Yufkanın bir ucundan tutup rulo yaparak saralım. Ruloyu 5 santim eninde parçalar halinde kesip iki ucunu büzelim.

Hamurun büzülen kısımları alta ve üste gelecek şekilde dik konuma getirip merdane ile 3 milimetre kalınlığında açalım. Diğer bezeyi de aynı şekilde hazırlayalım.

Hamurların bir kenarlarına börek için yayarak diğer kenarlarından üzerini kapatalım. Puf börek yapmak için hazırladığımız hamur kenarlarını tırnak ucuyla bastırarak kapatalım. Puf böreği için hazırladığımız hamurları kızdırılmış sıvı yağ içinde önlü arkalı kızartarak fazla yağlarını emmesi için bir tabağın üzerine serdiğimiz kağıt havlunun üzerinde pişirdiğimiz puf börekleri biriktirelim. Pişirme işlemi tamamlanınca ikram edebiliriz. Afiyet olsun.

Sitemizde paylaşılan değişik börek tarifleri için ekli sayfamızı inceleyin. Ayrıca Twitter, Instagram, Facebook, Tumblr, Tiktok ve Pinterest sayfalarımızı da takip etmenizi öneririz.