AJİBA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Seri ilanlar için arama yapabilirsiniz..

Sivas yemekleri

Sivas mutfağının en sevilen ve tercih edilen Sivas yemekleri ve Sivas yemek tarifleri önerileri için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İç Anadolu bölgesinde yer alan Sivas tarım ürünleri ağırlıklı bir mutfağa sahiptir. Sonbahar ile kışlık yiyeceklerin hazırlıklarına başlanır. Un öğütülür, bulgur dövülüp, çekilir. Erişte yaygındır. Ayrıca kadayıf ve salça yapılırken, sebzeler kurutulur.

Sivas yemekleri tamamı olmasa da çoğunluğu unlu yiyeceklerden oluşur. Çökelek, keş, peskütan süt ürünleridir. Kırsal yerlerinde yaz döneminde ayranlı çorba ile pancarlı çorba, düğücek aşı, evelik, madımak benzeri yemekler yapılır.

Kış döneminde ise; hingel, içli köfte, kelecoş, tarhana, tırhıt, sübüra benzeri hamurlu yemekler sık tüketilir. Kentte ise genelde sebze yemekleri tercih edilir. Patates veya peynirle yapılan kömbe, fotla, kete, lavaş, tandırda kül çöreği yörede yaygın ekmek türleridir.

Sivas mutfağında en çok sevilen lezzetler için bir liste yapalım. Öncelikli tavsiye edilen Sivas yemekleri aşağıdadır.

Ayran çorbası
Cılbır
Divriği iç yemeği
Divriği pilavı
Etli yaprak sarma
Evelik sarması
Fırın katmeri
Hanım bileği tatlısı
Hasirde
Helle aşı
Hurma tatlısı
İçli köfte
Kazan simiti
Kelle tatlısı
Madımak
Mirik köfte
Pastırmalı Sivas böreği
Patatesli hıngal
Patatesli kete
Patlıcan pehli
Peskutan çorbası
Pestil tatlısı
Saç katmeri
Sarığıburma tatlısı
Sebzeli Sivas kebabı
Sivas köftesi
Soğuk pastigan aşı
Tırhıt çorba
Tuzlu hurma
Un helvası
Umac çorba
Yufka tatlısı
Yumurtalı kabak kavurma

Sivas mutfağının sevilen lezzetlerinin tariflerinin henüz bir kısmı paylaşıldı. Zaman içinde tamamını paylaşmak amacındayız.

Sitemizde paylaşılan lezzet sırları ve ipuçları için yemek kitabı sayfamızı inceleyin. Ayrıca Facebook sayfamızı da takip etmenizi öneririz.