AJİBA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Seri ilanlar için arama yapabilirsiniz..

Ispanaklı pastırmalı puf böreği

Ispanaklı pastırmalı puf böreği nasıl yapılır? Ispanaklı pastırmalı puf börek tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Ispanak; ıspanakgiller türü bir bitki çeşidir. Anayurdunun Afganistan ya da Anadolu olduğu düşünülür. Killi ve kumlu toprak yapısı yetişmesi için daha uygundur. Genelde güz döneminde ekilip, kışın yetiştirilir. Yapraklarından çoğunlukla sebze yemeği yapılır. Ayrıca börek yapılışı içinde yaygın olarak kullanılır.  Sitemizde daha önce ıspanaklı kol böreği ve ıspanaklı börek tarifi gibi farklı yapım çeşitlerini de paylaşmıştık. Onları da ekli sayfalardan inceleyebilirsiniz.

Pastırma; Çiğ et ile bazı baharatların karıştırılıp kurutulmasıyla elde edilir. Ülkemizde en çok tercih edilen çeşidi Kayseri pastırmasıdır. Pastırmayı tarihte ilk olarak Orta Asya’da hunların yaptığı bilinir. Yöresel yapım aşamalarında ufak tefek değişimler vardır. Genel kıvamı benzerdir. Küçük baş hayvanlar yerine, büyük baş özellikle de sığır eti ile yapılışı tercih edilir. Dünyanın farklı bölgelerinde domuz ve benzeri hayvanların eti de yapımı için kullanılabilir. Ülkemizde ise domuz etinden pastırma yapımı tercih edilmez. Pastırma çoğunlukla kahvaltılık veya meze olarak tüketilir. Ayrıca; börek ve poğaçalar  içinde de sık olarak kullanılır. Daha önce sitemizde pastırmalı börekpaçanga böreği ve pastırmalı Sivas böreği tarifi paylaşmıştık. Onları da ekli sayfalardan inceleyebilirsiniz. Bu sayfamızda ise ıspanaklı pastırmalı pu böreği yapılışı için tarifi ve malzemeleri paylaşacağız.

Puf böreği; Kahvaltılık ya da günün her hangi bir saatinde tüketilebilecek bir börek türüdür. Özelliği kabarık olması ve dış katmanın çok ince olması sebebiyle çabuk kırılgan olmasıdır. Çıtır yufkası kolayca kırılır ve dağılır. Bu yüzden bu adla tanımlanmıştır. Daha önce sitemizde sade puf böreği tarifi paylaşmıştık. Ekli sayfadan onu da inceleyebilirsiniz.

Ispanaklı pastırmalı puf böreği malzemeleri

3 su bardağı un
3 çorba kaşığı eritilmiş margarin
5 su bardağı ay çiçek yağı
çeyrek limon
2 adet yumurta
2 çay bardağı su

Ispanaklı pastırmalı puf böreği iç malzemeleri

1 adet ince kıyılmış kuru soğan
3 çorba kaşığı margarin
yarım bağ haşlanmış ıspanak
100 gram ince kıyılmış pastırma
1 tutam tuz
1 tutam karabiber

Ispanaklı pastırmalı puf börek yapılışı

Önce böreğin iç malzemesini hazırlayalım. Tava içinde yağı kızdırıp soğanı soteleyelim. Ispanağı ve pastırmayı da koyarak karıştıralım. 1 çay bardağı su ilave edip 5 dakika kaynattıktan sonra ateşten alalım. Tuzu ve karabiberi de ekleyerek lezzetini kontrol edelim.

Sonra ıspanaklı pastırmalı puf böreği hamurunu hazırlayalım. Mermerin veya masanın üzerine elenmiş unu koyalım. Ortasını havuz gibi yuvarlak şekilde açalım. İçine yumurtaları, limon suyunu, tuzu ve suyu koyup ezerek karıştıralım. Hamuru top haline getirelim. Üzerine bir örtü koyarak birkaç dakika bekletelim. Hamuru tekrar yoğurup üç parçaya bölelim. Parçaları merdane ile tabak büyüklüğünde açalım. En alta koyduğumuz hamuru diğerlerinden 2 santim geniş olarak açalım.

Önce alttaki hamura margarin sürelim. Diğer yufka katını koyarak aynı şekilde margarinle yağlayalım. Diğer açılmış hamur parçasını da üste koyalım. En alttakinin yana taşan parçalarını üzerine kıvıralım. Alt üst çevirerek üzerine bez örtelim. Hamurları 10 dakika dinlendirelim.

Hamurun ucundan oklavanın ortasına sararken un serpiştirelim. Oklavanın uçlarını bastırarak ileri geri bir kaç defa yuvarlayalım. Masanın üzerinde açalım. Tekrar diğer istikametten başlayarak aynı şekilde oklavaya dolayalım. Masa üzerinde ileri geri yuvarlayarak hamuru yapıştırmadan 3 milimetre kalınlığında yufka şeklinde açalım.

Açtığımız hamurun üzerine iki parmak ara ile iç malzemeyi sıralayalım. Fırça ile ıslatarak önümüzdeki ucu malzemenin üzerine kapatalım. Düz yuvarlak bir tabak ile istediğimiz şekillerde hamurları keselim.

Ocakta hazır bulunan kızgın ay çiçek yağının içine tek tek atalım. Açık kahverengi bir renk alana kadar alt üst çevirip pişirelim. Fazla yağlarını emmesi için kağıt havlu serdiğimiz bir tabakta pişen ıspanaklı pastırmalı puf böreklerini biriktirelim. Pastırmalı ıspanaklı puf böreği tarifi ile pişirdiğimiz börekler artık ikram ve servis için hazırdır. Afiyet olsun.

Sitemizde paylaşılan değişik börek tarifleri için ekli sayfamızı inceleyin. Ayrıca Twitter, Instagram, Facebook, Tumblr, Tiktok ve Pinterest sayfalarımızı da takip etmenizi öneririz.